MATSKEDAR, 6 st, bland annat NL Kjellberg, Kalmar, 1809, Olof Yttraeus, Uppsala, 1796, omkring år 1800. Vikt ca 402 gram

Poster inkluderar 2 stycken av Olof Yttraeus, Uppsala, 1796 resp. 1800, NL Kjellberg, Kalmar, 1809, Johan Hammargren Piteå 1802. Två stycken med otydliga stämplar. Längd ca 21-22 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Äldre gravyr. Tre stycken med slitna skedblad.

Utropspris
4 000 SEK