CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj "Rialto", Puunveisto, Finland, 1950-60-tal.
Stomme av valnöt. Rygg med flätat läder. Lösa plymåer i rygg och sits. Armlän klädda med skinn. Sitthöjd ca 38 cm.
Slitage. Repor. Smärre fläckar. Bristningar i läder.
Modellen formgiven år 1957.