CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffa, "Studio", Puunveisto, Finland 1950-60-tal.
Stomme av valnöt. Rygg med flätat läder. Lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd ca 37 cm. Längd ca 180 cm.
Slitage. Repor. Fläckar. Bristningar i läder.
Modellen formgiven år 1954.