Okänd konstnär 1800-tal

(Sverige)
Okänd konstnär 1800-tal
(Sverige)

OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL, olja på duk, signerad A Vandel samt daterad 1816.

Marianne av Frankrike. 187 x 123 cm.

Uppfordrad duk. Krackelyr, ytsmuts. Visst färgbortfall samt slitage längs ramkant.

Motivet är Marianne av Frankrike, en nationssymbol som kan jämföras med Moder Svea. Marianne är kanske allra mest känd i Delacroixs målning "La Liberté guidant le peuple" och kom att bli vanligt förekommande i nationella sammanhang efter franska revolutionen. Målningens upphovsperson är okänd och oidentifierad men katalognumret kan vara utfört av Joseph Ambroise Vandelle (1792-1872) som brukade sig av en linkande signatur.

Utropspris
40 000 SEK