CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Pedro", tillverkare Hiort Tuote Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast stoppad konstläderklädsel. Lackade ben. Bredd 72 cm, sitthöjd 38 cm, total höjd 83 cm.
Slitage och märken. Klädseln med ställvis missfärgning.