KENNETH BERGENBLAD, fåtölj, "Spider Lounge", för DUX, tidigt 1980-tal.
Stomme av förkromad metall och fast stoppad skinnklädsel. Sitthöjd ca 37 cm.
Bruksslitage. Repor. Smärre fläckar.