Design
889014

Enzo Mari

(Italien, Född 1932)
Enzo Mari
(Italien, Född 1932)

ENZO MARI, glasbord, två delar, för Zanotta, Italien, 1980-tal.

Njurformade glasskivor med snedsliapd kant. På förnicklade ben. Längd ca 109,5, bredd ca 73, höjd ca 39 cm.

Bruksslitage. Repor vid ben samt naggar vid skiva. Det ena bordet med två naggar varav det ena mindre. Det andra bordet med enstaka mindre märken vid kant.

Formgiven 1987.

Utropspris
6 000 SEK