MATSERVIS, 82 delar, Kuznetsov KPM Dreylingsrusch, 1800-talets slut.

33 flata tallrikar, diameter 24 cm
17 djupa tallrikar, diam. 24,5 cm
9 förrättstallrikar, diam. 20,5 cm
11 assietter, diam. 16,5 - 17,5 cm
5 avlånga serveringsfat 26 - 45 cm
ett runt serveringsfat, diam. 34 cm
2 serveringsskålar, diameter 26 cm
serveringsskål på fot, längd 27 cm inkl hänklar
skål på fat, diameter 20 cm
karott, höjd 17,5 cm
såssnipa.
Tillverkarens stämpel i blått eller svart i botten.

Glasyrmistor. Flertalet nagg, sliten förgyllning. Ställvis krackelerad. Sprickor.

Utropspris
400 EUR