MATTA

"Harlequin", rölakan, ca 234,5 x 165 cm, signerad SB.

(Sigvard Bernadotte). Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer, 1940-1950-tal.

Konditionsrapport

Något slitage, smutsig, stora och små fläckar. Sidorna med smärre trampveck och skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Om Sigvard Bernadottes kompositioner för mattor, tyger, plast och papper Nordenfelt, Amelie: Något om Sigvard Bernadottes designverksamhet, kandidatuppsats vid Lunds universitet vt 1999.
Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - M8

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

SE-

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    10453472 bukobject
    • 10453472 thumb
    • 10453470 thumb
    • 10453471 thumb
    • 10453473 thumb
    Auktionen avslutas:
    CEST

    2 dagar 4 timmar

    Utropspris: 10 000 SEK

    5 000
    518 EUR
    556 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Ändra ditt maxbud
    Lägg ditt maxbud
    Ditt bud måste minst vara 5 200 SEK

    OKAvbryt

    Budhistorik (2 bud)
    225 apr 20:035000SEK
    124 apr 04:343000SEK