GULDMYNT, 1 dukat, Carl XIII av Sverige, 1814. Vikt ca 3,5 gram.

Åtsida med Carl XIII profil, frånsida med dekor av lilla riksvapnet. Diameter 20 mm.

Smärre slitage. Mindre repor. Kant med stötskada.

Utropspris
6 000 SEK