Design
889785

Ben Af Schulten

(Finland, Född 1939)
Ben Af Schulten
(Finland, Född 1939)

BEN AF SCHULTEN, fåtölj 444 och fotpall 445 för Artek, 1900-talets slut.

Original klädsel. Plymåer och nackkudde med dragked. Bär tillverkarens märke.
Bredd 70 cm, sitthöjd 42 cm, totalhöjd 94 cm.
Fotpall, mått 58x40 cm, höjd 36 cm.

Bruksslitage.

Proveniens

Formgiven 1967.

Utropspris
500 EUR