Design
890754

Ephraim Ståhl

(Sverige, 1767-1820)
Ephraim Ståhl
(Sverige, 1767-1820)

TABURETT, EPHRAIM STÅHL, hans art, Sengustaviansk, omkring 1800.

Senare målad. Fast stoppad klädsel. Svängda korsade ben med avslut i form av svanhuvuden. Kopplade med svarvad tvärslå. Lagerstav vid sargen. Sitthöjd ca 46 cm.

Bruks. och åldersbetingat slitage. Senare målning och bronsering samt klädsel. Dekorbortfall vid sarg. Dekordelar vid benkryss senare. Sadelhjord med skador.

Formgivare

Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.

Utropspris
5 000 SEK