VÄVNAD, "Blomlapp" ("Pingstlilja"), gobelängteknik, ca 26,5 x 28 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1939. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, smärre fläckar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 23; Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström - En mästare och nyskapare inom textilkonsten, Södertälje 1991, plansch sid 28; "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 2.

Utropspris
1 500 SEK