PENTTI SARPANEVA, armband, ring samt ett par örhängen, brons, Finland.
Armband med organisk dekor. Längd ca 19,5 cm. Ring med genombruten dekor samt justerbar storlek. Diameter ca 1,6 cm. Örhängen, ett par med genombruten dekor. Stift. Höjd ca 5 cm.
Krokarna är senare och skruvmekanism för örhängena finns och medföljer. Bruksslitage, mindre repor.