HALSSMYCKE samt ÖRHÄNGEN, ett par med cabochonslipade turkoser samt seed och odlade pärlor.

Halssmycke, centrala delen är 14K guld. Höjd ca 3,4 cm. Kedja, förgyllt silver, ej stämplat. Längd ca 42,5 cm. Örhängen, ett par med odlade pärlor, Ø ca 3,50 mm. Stift. Höjd ca 2 cm. Totalvikt ca 14,3 g.

Några turkoser är missfärgade. Ställvis anlöpning. Centrala delen av halssmycket är troligen senare. Slitage, mindre repor.

Utropspris
2 000 SEK