Halssmycke, centrala delen är 14K guld. Höjd ca 3,4 cm. Kedja, förgyllt silver, ej stämplat. Längd ca 42,5 cm. Örhängen, ett par med odlade pärlor, Ø ca 3,50 mm. Stift. Höjd ca 2 cm. Totalvikt ca 14,3 g.
Några turkoser är missfärgade. Ställvis anlöpning. Centrala delen av halssmycket är troligen senare. Slitage, mindre repor.