FAT, 3 st, GRÖTSKÅL MED LOCK samt BLÄCKHORN, tenn, 1800-tal respektive omkring år 1900.

Ett skålfat, möjligen engelska stämplar, diameter 34 cm. Två fat, Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1855 och 1895, diameter 37 cm vardera. En grötskål med lock, Erik Wikgren, Nyköping, 1818, diameter 23 cm. Ett ostämplat bläckhorn, omkring år 1900.

Ställvis omfattande slitage med bristningar, lagningar och bucklor. Anlöpningar. Bläckhorn med flertal hål.

Utropspris
2 000 SEK