MEKANISKT DIORAMA, tillskriven Xavier Tharin, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Med infälld klocka samt speldosa. Bemålad dekor föreställande insjölandskap med rörliga fartyg. Bär signatur Xavier på ett av fartygen. Pendel medföljer. Bredd 68,5 djup 17, höjd 58 cm. Nyckel finns.

Slitage. Smärre skador. Dekordelar saknas. Fungerar men i behov av justering.

Utropspris
15 000 SEK