Bägaren av Henrik Frodell är stämplad 1801 i Stockholm. Den andra med otydliga stämplar. Båda invändigt förgyllda. Höjd ca 9 respektive 9,5 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Den ena med äldre gravyr. Anlupna. Bucklor. Anlöpningar. Bucklor. otydliga stämplar.