Design
896280

HENRIK FRODELL OCH OKÄND MÄSTARE, bägare, 2 st, delvis förgyllt silver, 1700-tal. Vikt ca 106 gram.

Bägaren av Henrik Frodell är stämplad 1801 i Stockholm. Den andra med otydliga stämplar. Båda invändigt förgyllda. Höjd ca 9 respektive 9,5 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Den ena med äldre gravyr. Anlupna. Bucklor. Anlöpningar. Bucklor. otydliga stämplar.

Utropspris
2 000 SEK