GÖRAN WÄRFF, FAT, glas, signerat Kosta Boda G. Wärff 79910. 1900-talets andra hälft.
Blått och rosa glas med musch. Höjd 8 cm, längd 32,5 cm.
Obetydligt ytslitage.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.