Mahognyfanerat skåp på benställning i bok. Pardörrar med reliefdekor, bakomvarande hyllplan samt lådor. Längd 105, bredd 45, höjd 146 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, ställvis något hårdare. Mindre fanerskador. Ett hyllplan med skada.
Modellen avbildad Siesing, Andreas: "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015. Sid 490.