CARL FAGERLUND, Orrefors, taklampor, ett par, 1900-talets tredje kvartal.
Hexagon formad kupa i gröntonat glas. Invändigt pressglas i klarglas med rutmönster i relief. Stomme i mässing. Höjd 42 cm.
Obetydliga kantnagg. Smärre slitage. Ej funktionstestad. Mindre ytrepor.