Fäste av förgylld mässing, devis genombruten med dekor av rocailler och blommor. Klingan eneggad och svagt böjd samt med förstärkt upphöjd rygg. Klingan graverad med texten "Fäderneslandet" samt "Konungen". Balja av järn. Längd ca 96 varav klingan ca 82 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Färgbortfall. Bucklor. Fläckar.