KÄPPI OCH KARTUSCHVÄSKA, för officer vid Göta artilleriregente, m/1880 resp. m/1893

Kartuschväska av svartlackerat läder. Vid locket en förgylld och delvis emaljerad vapenplåt med stegrat lejon under kunglig krona. Längd ca 13 cm.

Käppi av mörkblått kläde och lackerad skärm. Guldgaloner runt kullen samt vid sidorna gult kläde, inuti ställbar läderrem att spännas under hakan. Framtill förgylld vapenplåt med blåemaljerat mössmärke för officer. Vid svettremmen längd ca 20, bredd ca 12 cm. Fodral av svärtat skinn medföljer.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Blekt. Torrsprickor. Mindre skador.

Utropspris
2 500 SEK