Design
898086

KAJ FRANCK & TIMO SARPANEVA, skål "Videblad" och vas, Nuutajärvi Notsjö och Iittala, bl a daterad 1955.

Skålen lövformad med underfång i rödbrunt. Vasen av klarglas.
Signerade, skålen daterad 1955. Höjd ca 3-7 cm, skålens längd 16 cm.

Skålen omslipad och med obetydlig nagg. Vasen med något invändig beläggning. Repor undertill.

Utropspris
2 000 SEK