Skålen lövformad med underfång i rödbrunt. Vasen av klarglas.
Signerade, skålen daterad 1955. Höjd ca 3-7 cm, skålens längd 16 cm.
Skålen omslipad och med obetydlig nagg. Vasen med något invändig beläggning. Repor undertill.