IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par "Sälen", Olof Person Fåtöljindustri, Jönköping 1950/60-tal.
Fast stoppad rygg, lös plymå i sits, etikettmärkta. Sitthöjd ca 38 cm.
Slitage. Fläckar. Bristningar, hål. Torkad stoppning.
En fåtölj med sprucken bakre tvärslå, plugg saknas.
Modellen formgiven år 1957.