Mahogny, rektangulärt, sarg med tre lådor, tvärslå, brännstämplad samt etikettmärkt, längd 130, bredd 46, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Obetydligt ytslitage.
Nyinköpt.
Certifikat medföljer, daterat 15/4 2016.
Formgivet omkring 1950.