SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets första hälft. Frankrike

Ej nummerriktig. Kolven av bonat trä samt med detaljer av mässing. Lås, pipa och laddstock av järn. Längd ca 35 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Renoverad och kompletterad.

Utropspris
6 000 SEK