Guy Joly: Memoires de Gui Joly conseiller au Chatelet. &c: Contenant l'histoire de la regence d'Anne d'Autriche & des premieres années de la majorité de Louis XIV jusqu'en 1666 [etc.].
Amsterdam, J. F. Bernard, 1738-1739. (14) + 244; + (2) + 300 s. (Kollationerad, komplett.)
Två volymer med förgylld pärmstämpel för Gustav III (lilla Riksvapnet).
Samtida välbevarade marmorerade skinnband med släta guldornerade ryggar
och rödfärgade snitt, marmorerade för- & eftersättsblad.
Mått ca 15x10 cm.
Gammal dubblettnotering, spår efter borttagen auktionsmärkning (troligen). Slitage. Ej genomgången.