Philippe-Auguste de Sainte-Foy d’Arcq:
Histoire générale des guerres, divisée en trois époques. 1-2.
Paris, de l’Imprimerie Royale, 1756-1758. xii + clxxvi + 372; + viii + 614 s. + graverad frontispis i del 1 + utvikbar tabell. (Kollationerad,
komplett.) Två volymer. Samtida marmorerade skinnband med förgylld dekor och pärmstämpel (Ludvig XIV el. Ludvig XV).
Mått ca: 21x26 cm.
Banden ngt nötta och repade, stötta hörn och ngt skavda pärmkanter, små falssprickor, första delen med liten skinnförlust överst på ryggen. Inlagan ställvis mycket lätt lagerfläckad. Slitage. Ej genomgången.