VÅR KONUNG OCH HANS GÄRNINGAR. Red. kommitté TROLLE, RUDBECK, BÖTTIGER M. FL. Tryckt Norstedts 1933

Kassett. Folio. Helfranskt band i rött med präglad gulddekor och tandsnitt i guld. Numrerad upplaga 183/250. Innehåller 1 signerad originaletsning (kungens porträtt) Axel Fridell, 1 signerad originaletsning (Stockholms slott) Harald Sallberg. Vår konung och hans gärning. Minnesskrift med anledning av konung Gustaf V:s 25-åriga regering och hans 75-årsdag. Lindfors bokförlag. Tryckt Norstedts 1933.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Exlibris Herman Meeths. Bibliofilupplaga tryckt i 250 nr. ex. för namngiven ägare, detta exemplar är nummer 183.

Utropspris
1 500 SEK