Kassett. Folio. Helfranskt band i rött med präglad gulddekor och tandsnitt i guld. Numrerad upplaga 183/250. Innehåller 1 signerad originaletsning (kungens porträtt) Axel Fridell, 1 signerad originaletsning (Stockholms slott) Harald Sallberg. Vår konung och hans gärning. Minnesskrift med anledning av konung Gustaf V:s 25-åriga regering och hans 75-årsdag. Lindfors bokförlag. Tryckt Norstedts 1933.
Obetydligt ytslitage.
Exlibris Herman Meeths. Bibliofilupplaga tryckt i 250 nr. ex. för namngiven ägare, detta exemplar är nummer 183.