BENGT RUDA, fåtöljer, ett par, "Metro", IKEA, 1960-tal.
Helstoppade fåtöljer med blå klädsel. Lös sittdyna på resårsits. Ben av bok. Sitthöjd 38 cm.
Slitage. Ställvis något hårdare slitage. Skador på resårens skyddstyg.
Med i IKEA-katalogen från 1960.