SALONGSMÖBLEMANG, 4 delar, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft.

Ett par bergèrer, soffa och bord. Bronserade. Soffa och bergèrer med stoppad rygg och sits, dekor av bandbård. Soffans längd 139 cm. Bergèrer med lös stoppad sittdyna. Total bredd 70, höjd 103 cm. Bord med rektangulär infälld marmorskiva, rundade hörn, raka kanellerade, överkragade, kopplade ben med rosettanfanger. Längd 100, bredd 66, höjd 78 cm.

Bruksslitage. Färgbortfall och krackelyr. Bordet med smärre skador på dekoren. Smärre fläckar.

Utropspris
6 000 SEK