JOHAN WENNERWALL, kyrkdosa, silver, Göteborg, årstämpel F (för 1747 eller 1764).

Rund form med profilerad kant. Invändigt förgylld. På locket dekor av figurscen. Diameter 5,5 cm. Vikt 54 gram.

Åldersrelaterat slitage. Bristningar. Gravyr undertill.

Utropspris
4 000 SEK