GUNNEL NYMAN, tillskriven taklampa Idman Finland 1950-tal
Stomme av förkromad metall, kupa av delvis frostat glas, kupans höjd 37, diameter ca 34 cm.
Ej funktionstestad. Anlöpningar. Rost. Obetydligt nagg.
Örenäs slott
Skönhet fängslad i glas - Gunnel Nyman - 100 år. Finlands glasmuseum, Riihimäki.
Sid. 99, av ritningar att döma kan lampan vara formgiven av Gunnel Nyman.