GUNNEL NYMAN, tillskriven taklampor ett par Idman Finland 1950-tal
Stomme av metall, kupa av delvis frostat glas, kupans höjd ca 37, diameter ca 35 cm, stångens längd ca 153 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Repor. Anlöpningar. Obetydligt nagg.
Örenäs slott.
Skönhet fängslad i glas - Gunnel Nyman - 100 år. Finlands glasmuseum, Riihimäki.
Sid. 99, av ritningar att döma kan lampan vara formgiven av Gunnel Nyman.