ANNA ÖRNBERG, skulptur, glas, 2 delar, Studioglas Strömbergshyttan.
"Pistagemums" ateljé 2003, "Kalasfat" ateljé 2003, samt en osignerad sked. Polykromt glas, i omväxlande tekniker, bl. a. underfång samt klarglas, påklippt dekor. Höjd på Pistagemums 13 cm. Diameter på Kalasfat 16 cm.
Obetydligt ytslitage. Sked slipad på änden.