ANNA ÖRNBERG, skulptur, 2 delar, glas, Strömbergshyttan, signerad och daterad 2002.
"'Kalasfat' på fot till unik tårta" samt "Pistage & Pärlsocker", båda daterade 2002. Profilerade samt konturerade former på avslutande utkragad rund fot. Polykromt glas, i omväxlande tekniker, bl. a. underfång samt klarglas respektive opakt dito med påklippt dekor. Total höjd 27 cm.
Bruksslitage.
Tårta med ingraverad text undertill: -"Pistage och pärlsocker", det är som poesi. Tänk om någon kunde skriva en dikt om just pistage & pärlsocker!", sa jag - "Äsch, poesi går väl inte att äta! Vad ska du ha det till?", sa killarna i hyttan.