TRIPTYKER, två stycken, träsnitt. Toshikata, 1894. Från Japansk-kinesiska kriget.

The fall of Fenghuangcheng 1894 Sent 1800-tal. Med motiv av olika krigsscener, kalligrafi samt ett rött sigill på vardera träsnitt. Mått 72,5 x 35 cm samt 69 x 36 cm.

Veck. Blekt. Sammanfogade blad. Något vågig. Skador. Oramad.

Compare this print with the same motif at Patricia och Philip Frost Art Museum, Boston.

Utropspris
4 000 SEK