The fall of Fenghuangcheng 1894 Sent 1800-tal. Med motiv av olika krigsscener, kalligrafi samt ett rött sigill på vardera träsnitt. Mått 72,5 x 35 cm samt 69 x 36 cm.
Veck. Blekt. Sammanfogade blad. Något vågig. Skador. Oramad.
Compare this print with the same motif at Patricia och Philip Frost Art Museum, Boston.