Urhus i trä med rik dekor av rocailler och växter. Krönande dekor av kartusch med ansikte. Urtavla i sten med emaljerade romerska siffor omgivna av gulmetall. Pendel finns. 67 x 59 cm. Nyckel finns.
Slitage. Dekor- och färgbortfall. Sprickor. Lagningar. Fläckar. Ej funktionstestat.