WERNER WEST, karmstolar, 2 st, Wilh. Schaumans Fanerfabrik Ab Jyväskylä, 1940-tal.
Halvmåneformad rygg, skinnklädsel och raka kopplade ben. Bredd 54 cm, sitthöjd 45 cm, total höjd 71 cm.
Omfattande slitage. Skadad klädsel. Senare bets.