Orrefors bruks aktiebolag. Sandviks glasbruk, Hovmantorp. Vita och färgade glas efter ritningar av Simon Gate, Edw. Hald och Vicke Lindstrand. Grand Prix Paris 1925. Tryckt 1932. Landby & Lundgrens Boktr., Malmö. Tillhörande häfte medföljer: Prislista N:r SA 2. Johansson & Svensson Boktryckeri, Nybro 1932. Mått cirka 16 x 23,5 respektive 16 x 22,5 cm.
Slitage. Påskrifter och stämplar från tidigare ägare.