BØRGE MOGENSEN, 10 stycken stolar för Firma Karl Andersson, 1900-talets andra hälft
Stomme av ek samt med fast stoppad sits. Några märkta med etikett. Sitthöjd ca 40 cm.
Omfattande bruksslitage. 7 stolar rangliga. Smuts. Fläckar. Skador.