WURTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, karaff, glas och nysilver, Jugend, Tyskland, omkring år 1900.
Nedåt avsmalnande form med gångjärnsförsett lock. Höjd ca 38 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre lagning vid handtag. Anlupen.