AXEL EINAR HJORTH, hörnskåp, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu. Överdel med hyllplan. Nedtill med dörr och bakomliggande hyllplan. Bredd 70. Djup 67. Höjd 190,5 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Skrapmärken.