SKULPTUR, brons. Buddai. Kina, troligen tidigt 1900-tal.

Sittande bärandes en stor krona med löst hängande rock, bart bröst och stor mage, i vänster hand hållande pärlor höger hand en säck. Höjd ca 33 cm.

Kronan med skada. Slitage.

Utropspris
8 000 SEK