BIRGER EKMAN, pärm med möbelskisser, för Mjölby Intarsia, flertaler sign. eller monogramsignerade.
15 plastfickor med skisser fästa på blad, större vikta skisser samt ett fotografi av butiksdekoren "Ursprunget" från Nordlöfs Skobutik Göteborg. Delvis kolorerade. Bladmått 42 x 30 cm.
Gulnade. Vissa med veck och fläckar. Ej examinerade ur plastfickor.