FIGURIN, porslin, Meissen, sannolikt tidigt 1900-tal
Polykromt målad dekor. Höjd 23 cm.
Bränningssprickor. Flertalet nagg till blomsterdekoren med bortfall.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.