Bordspendyl av sten med rund, emaljerad urtavla. Tassfötter och beslag av gulmetall. Krönande skulptur av patinerade metall föreställande den mytologiska figuren Fama. Pendel finns. Höjd 53 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Nagg på emalj. Slitage. Smärre färgbortfall. Skada på skulpturens lagerkvist.