MANSKAPSVÄRJA
svensk m/1685 s.k komissvärja för infanteri
MANSKAPSVÄRJA
Svärtat järnfäste med tumbygel, tvåeggad klinga, kavellindning av mässingstråd, klinga stämplad med tre stämplar på vardera sida samt P, längd totalt ca 91 cm.
Anlupen. Skador. Slitage. Färgbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.